Інженерна дошка – це популярний будівельний матеріал, який отримують шляхом переробки твердих порід натуральної деревини. По суті, інженерна дошка – це різновид дерев’яного паркету з основою з декількох шарів фанери. Функцію несучого шару виконує багатошарова фанера, лицьовий шар ламелі виконується з натуральної деревини цінних порід. За своїм зовнішнім виглядом інженерна паркетна дошка практично не відрізняється від натурального паркету і дерев’яного масиву. Різниця полягає в будові внутрішньої структури і матеріалі нижніх шарів:
- Лицьова сторона ламелей може виконуватися з твердої деревини цінних порід, наприклад пиляного шпону дуба, каштана, ясена та навіть червоного дерева. Товщина верхнього шару становить від 4 до 10 мм.
- Середній шар товщиною від 11 до 15 мм виконаний з міцної фанери з просоченням полімерним складом.
Інженерна дошка випускається товщиною від 12 до 25 мм, довжиною ламелей від 300 до 3000 мм. Ширина дошки складає від 60 до 500 мм. Для спрощення монтажу в дошці передбачено замкове click з’єднання за принципом «паз і шип».
Установки інженерної дошки по стяжці
Технологія укладання інженерної дошки на стяжку пропонує два способи кріплення дерев’яних ламелей: фіксація клеєм безпосередньо до бетонної підлоги і кріплення шурупами до фанери, заздалегідь приклеєної до бетонної стяжки.
Детальна інструкція: як правильно укладати інженерну дошку на стяжку, починається з підготовки основи і вибору клею.
Порядок проведення підготовчих робіт:
- Розбирання бетонної стяжки перфоратором або електричним відбійним молотком. Якщо старе покриття зруйновано на 25%, верхній шар знімається повністю.
- Поверхня підлоги очищається від дрібних бетонних крихт і пилу. Щоб не піднімати стовп пилу при збиранні, поверхня бетонної плити злегка зволожується і подальше прибирання виконується будівельним або побутовим пилососом.
- Рівень чистої підлоги відбивається нівеліром або гідрорівнем і суцільною лінією відзначається по периметру стін.
- На очищену бетонну плиту укладають металеву арматурну сітку.
- По поверхні розміщують маякові рейки з кроком до 1 метра. Верхній рівень маяків розташовують в горизонтальній площині на одній позначці.
- Для компенсації вібраційних зусиль, що передаються від підлоги до стін, по нижньому периметру приміщення прокладають демпферну стрічку. Верхній край стрічки повинен виступати за верхню поверхню підлоги на 20 мм.
- Бетонну основу заповнюють пластичною цементно-піщаною сумішшю і накривають поліетиленовою плівкою до кращого схоплювання розчину.
- Коли розчинна суміш затвердіє настільки, що по ній можна ходити, поверхню стяжки затирають поліуретановою теркою. Процес нагадує затирку штукатурки стін: твердий застиглий шар злегка змочують водою і ретельно розтирають до гладкості.
В результаті такої обробки стяжка виходить з ідеальною поверхнею і повністю готова до наклеювання дошки.
Підготовка бетонної стяжки
До поверхні бетонної стяжки пред’являються наступні вимоги щодо якості:
- Стяжка повинна бути рівною, максимальний перепад становить не більше 1% на один метр підлоги. Горбисті нерівності видаляються, усадочні тріщини і западини заповнюються ремонтним розчином. Якщо чорнова поверхня занадто нерівна і шорстка, доцільно по бетонній або цементно-піщаній стяжці налити тонкий шар самовирівнювальноюї полімерної маси товщиною в 2 – 3 мм. Після висихання виходить ідеально рівна поверхня, повністю готова до монтажу дерев’яних ламелей.
- Поверхня стяжки повинна бути міцною до навантажень на стиснення і лінійного температурного розширення.
- У приміщенні, де буде укладатися дерев’яне підлогове покриття, температура не повинна опускатися нижче + 18 ° С, рівень вологості не повинен перевищувати 55%.
- Бетонна основа повинна бути ідеально чистою, очищеною від пилу, плям клею і фарби.
Підготовка інженерної дошки і клею
В технології укладання інженерної дошки по бетонній стяжці будь-яким способом важливе місце займає адаптація закупленого матеріалу до мікроклімату приміщення, де планується пукладка підлогового покриття. Тому коробки з дошкою розпаковують і залишають в приміщенні на 3 доби для акліматизації.
Вибір клею
Клей вибирають з урахуванням способу укладання матеріалу. Для наклеювання фанери підійде клей середньої фіксації, укладка інженерної дошки на стяжку без фанери виконується сумішшю з посиленими клеючими властивостями.
Якісна укладка інженерної дошки на стяжку з клеєм багато в чому залежить від добре підібраного клеючого засобу. Від якості фіксації залежить тривалість експлуатації підлогового покриття. В даний час для застосовують такі види розчинів:
- Дисперсійний клей.
- Клеюча маса на розчинниках.
- Двокомпонентний реактивний розчин.
Щоб укласти інженерну дошку на стяжку необхідно вибрати високоеластичний клей, здатний гасити можливі напруги між бетонною стяжкою і фанерною підставою ламелей.
Клеюча маса зазвичай випускається в пластикових відрах по 10 кг і 20 кг, середня витрата клею становить від 1,0 до 1,2 кг / м2.
Порядок укладання дошки на бетон
Укладання інженерної дошки на стяжку без фанери виконується по ретельно підготовленій поверхні бетонної стяжки:
- Щоб поліпшити адгезію клею, чорнову поверхню підлоги обробляють спеціальним грунтом. Грунтовку наносять валиком за два рази після повного висихання попереднього шару. Таким чином проводиться знепилювання бетонної стяжки і збільшуються її вологовідштовхувальні властивості.
- Після повного висихання грунтовки на бетонну стяжку наноситься підготовлена клеюча суміш і укладають дошку. У вузьких приміщеннях ламелі монтують в поперечному напрямку.
- Укладання починають з дальнього кута кімнати, поступово переходячи до виходу.
- Клей наноситься на попередньо оброблену ґрунтовкою бетонну стяжку зубчастим шпателем.
- Дошки укладають на клей, щільно притискають до основи і злегка простукують молотком – киянкою.
- Виступаючий розчин відразу прибирають, не допускаючи попадання на лицьову сторону ламелей.
- Термін висихання клею залежить від температури в приміщенні. В середньому для повної фіксації клею з дошкою досить 36 годин.
- Укладання інженерної дошки на стяжку в сполученні підлоги і стіни виконується з невеликим проміжком від 10 до 12 мм, що враховує температурне розширення матеріалу в умовах підвищеної вологості в приміщенні. За таким же принципом настилається підлога з ламінату. На практиці досвідчені паркетники укладають в місцях примикання стіни до підлоги невеликі обрізки ламелей.
- Після настилання інженерної дошки зазори між стіною і покриттям підлоги закриваються декоративним плінтусом одного тону з паркетом.
Наклеювання на фанеру
Існує ще одна технологія укладання інженерної дошки на стяжку по попередньо наклеєній на підлогу фанері:
- На підготовлену бетонну підлогу монтують вологостійку фанеру типу OSB або деревно-стружкові плити (ДСП) товщиною від 10 до 25 мм. Листи укладають на клей зі зміщенням швів в шаховому порядку.
- Крім клею фанеру закріплюють до бетонної стяжки саморізами по дереву або дюбелями типу «швидкий монтаж». Розмір саморізів залежить від товщини фанерного листа.
Підкладку з фанери вирівнюють по одному рівню. - Інженерну дошку кладуть на клейову суміш на основу з фанерних листів.
Для поклейки найкраще застосовувати двокомпонентний поліуретановий клей, який гарантує міцне зчеплення ламелей з поверхнею фанери. Дерев’яні ламелі сполучають між собою замковими з’єднаннями і закріплюють шурупами по дереву.
Інженерна дошка – це прекрасна можливість прикрасити свій будинок практичними красивим дерев’яним покриттям, яке не поступається за якістю дорогому паркету.