Ось поради, який паркет краще вибрати для квартири. Його можна з успіхом використовувати в передпокої, кухні, спальні або вітальні. Паркет ідеально вписується в будь-який інтер’єр, служить не один десяток років, а завдяки низькій теплопровідності, не пропускає холод.

Переваги паркету

Паркет має свої незаперечні переваги:

  • Довговічний. При правильному укладанні і дотриманні експлуатаційних вимог служить 15-20 років і більше.
  • Можливість реставрувати Підлогу можна піддавати багаторазовій шліфовці, обробка лаком захистить покриття від стирання, посилить відтінок і підвищить вологостійкість.
  • Шумо- і теплоізоляційні властивості. Паркет блокує сторонній шум і запобігає втраті тепла крізь перекриття. По підлозі приємно і комфортно ходити босими ногами, а кроки не будуть чутні.
  • Антистатичний. Матеріал не притягує пил, що значно спрощує догляд за покриттям.
  • Безпечний. Характеризується високим коефіцієнтом тертя, в зв’язку з чим паркет абсолютно неслизький. Тому його укладання особливо рекомендується проводити в квартирах, де проживають діти або люди похилого віку.
  • Екологічний. Матеріал нешкідливий для здоров’я, тому що виготовлений з натуральної деревини.

Сьогодні доступний широкий вибір текстури, форм і розмірів підлогового покриття. Але який паркет краще вибрати для квартири? Ось детальний огляд.

Штучний паркет

Паркет складається з планок з пазами і шипами, які в свою чергу з’єднуються між собою, утворюючи одне цілісне покриття. Товщина планок варіюється від 15 до 22 мм, довжина – 50 см, товщина – 7,5 см.

Який паркет краще вибрати для квартири

Даний вид покриття класифікують по розпилу малюнків:

  • Селект. Матеріал вищого сорту без відбору по розпилу, найякісніший тип селекції.
  • Натур. Продукція вищого гатунку, як і селект без відбору по розпилу, паркет може мати заболонь (не більше 20%) і сучки (до 3-х мм в діаметрі).
  • Рустик. Покриття першої категорії якості, на поверхні паркету можуть спостерігатися перепади кольору, заболонь, сучки діаметром від 5 мм.

Малий розмір дощечок усуває проблему лінійного розширення деревини при коливаннях температури і вологості. Крім того, в порівнянні з іншими різновидами паркету, штучне покриття володіє найбільшим терміном експлуатації (50-70 років).

Монтаж покриття – досить трудомістке заняття, яке варто довірити професіоналам. Після укладання, штучний паркет, як правило, потребує шпаклювання, шліфування та покриття декількома шарами лаку.

Масивна дошка

Масивну дошку виготовляють ​​з цільного фрагмента стовбура дерева (масиву), як правило, благородних порід. Діапазон допустимих показників ширини підлогового покриття варіюються від 60 мм до 450 мм. Але найбільш практична ширина для масивних дощок – 60 мм, 80 мм або 120 мм.

Міцне і довговічне покриття кріпиться за допомогою дюбелів і шурупів, поліуретанового або епоксидно-поліуретанового клею, служить не один десяток років, відмінно підійде для укладання в приміщенні з підвищеною вологістю і великою прохідністю.

Паркетна дошка

На відміну від масивної дошки, де робочий матеріал складається повністю з цільного дерева, паркетна дошка виготовляється за іншою технологією. Її верхній шар складається з якісних порід дерева, середні частини заповнюються більш бюджетними деревними компонентами.

Паркетна дошка

Паркетна дошка буває:

  • Двошарова – має середній і нижній шар з клеєної фанери листяних порід деревини, замкова система формується саме нижнім шаром, адже проміжного немає.
  • Тришарова – дана конструкція складається з трьох перпендикулярно склеєних шарів деревини, завдяки чому підлогове покриття відмінно протистоїть волозі і різким перепадам температури.

Зверніть увагу, що всі види паркетної дошки відрізняються способом з’єднання планок. Система «шип-паз» передбачає кріплення дощок за наступною схемою – шип вставляється в паз, що забезпечує нерухомий стан планок. Для укладання підлогового покриття будуть потрібні клей, цвяхи і саморізи, зняти і встановити повторно паркетну дошку не вийде.
Найбільшим попитом у споживачів користується паркетна дошка, оснащена замком. Виконують з’єднання шляхом вбивання шипів спеціальною киянкою в пази. Використання даної системи оптимально для укладання дошки на фанеру або при приклеюванні до основи. Основна перевага паркетної дошки, оснащеної замком, полягає в тому, що її легко розібрати і зібрати заново, замінити пошкоджені дошки, не розбираючи покриття повністю.
замкова система паркету

Інженерна дошка

Інженерна дошка – фанера, на яку приклеєний декоративний шар. Особливий шар, виготовлений з цінних порід, – це біля 25% товщини всієї конструкції і принципово не впливає на властивості фанери. При цьому, нижній шар дошки забезпечений так званими ребрами жорсткості – прорізами, які забезпечують додаткову міцність всієї конструкції.

Термін служби такого підлогового покриття становить не менше 15 років. Матеріал не реагує на зміни вологості і температури повітря в приміщенні, його можна піддавати циклюванню і шліфуванню, монтувати прямо на бетонну основу.

Матеріал інженерної дошки

Для кожної породи деревини притаманний свій природний колір, особливості мікроструктури та інші показники, що впливають на характеристики виробленого паркету. Сьогодні найбільш популярними вважаються такі сорти деревини:

  • Дуб. Традиційна порода найвищої якості, яка має твердість, характеризується тривалим терміном експлуатації, широким вибором різних відтінків.
  • Бук. Другий за популярністю після дуба. Деформується при впливі різких перепадів температури, але при цьому є дуже теплим і безшумним. Колір породи рівний, жовтий або з легким червонуватим відтінком.
  • Клен. У деяких видах, як, наприклад, канадський клен, міцність навіть вище, ніж у дуба. Колір матеріалу спочатку майже білий, але поступово він починає набувати жовтуватого відтінку.
  • Ясен. Деревина світла, злегка жовтувата, з добре вираженим характерним малюнком текстури на зрізі. Ясен дуже еластичний і тому часто використовується для кімнат з великою прохідністю. Добре піддається механічній обробці.

Також популярні екзотичні види деревини – іроко, кемпас, ятоба, кумару, бамбук, амарант, гарапа.

На що звернути увагу

Варто мати на увазі, що в кожному регіоні виробники орієнтуються на місцевий ринок. Якщо європейський паркет, висушений до 8-9%, нормально «веде» себе у нас, не деформується і зберігає свої експлуатаційні характеристики, то азіатський, висушений до 10-12%, іноді змінює свою геометрію. Тому обов’язково враховуйте це при виборі паркету.

Розпил деревини та сортування

Розпил деревини визначає текстуру і впливає на показники твердості, на коефіцієнти усушки і розбухання матеріалу. Виділяють три основні способи розпилу:

  1. Радіальний – розпил перпендикулярно, щодо річних кілець. Дошки характеризуються однорідним рівним малюнком, відрізняються кращими показниками зносостійкості і опором до деформації.
  2. Тангенціальний – розпил, при якому площина розрізу проходить на відстані від серцевини, по дотичній до річного шару стовбура. Дошки мають яскраво виражену текстуру і красивий хвилеподібний малюнок на поверхні. Матеріали відрізняються бюджетною вартістю, але мають досить високі коефіцієнти усушки.
  3. Рустікал – дерево розпилюється під гострим кутом до напрямку волокон, завдяки чому малюнок виходить неоднорідним і незвичайним. На заготовках можуть виявитися сучки, помірні механічні пошкодження, а також суттєві похибки забарвлення.

Товщина покриття

При виборі паркету обов’язково звертайте увагу на його «шар зносу» – відстань від верхнього шару плашки до паза або гребеня. Саме від цього показника залежить те, наскільки довго прослужить підлогове покриття, і чи можна буде піддавати матеріал шліфовці. Сьогодні ви можете знайти ламелі, що мають наступну товщину:

  • 4 мм. Таке покриття не піддається циклюванню, а тому прослужить не більше 10 років;
  • 7-12 мм. Актуальний паркет в тих приміщеннях, висота яких не дозволяє підняти підлогу або організувати поріжок, за рахунок невеликої товщини декоративного шару шліфування даного матеріалу допустимо проводити не більше 2-х разів;
  • до 22 мм. Покриття затребуване в кімнатах з підвищеним навантаженням, довговічне, може піддаватися циклюванню, не реагує на різкі перепади температури і не деформуються під впливом вологи;
  • понад 23 мм. Найміцніші, зносостійкі надійні дошки, яких вистачить не на один десяток років. Таку дошку використовують набагато рідше, ніж всі інші види, адже її вартість значно вища, але і характеристики набагато кращі.

При покупці паркету важливо звернути увагу на таку характеристику, як вологість. Ідеальний показник повинен знаходитися на рівні 8 ± 2%. Перевірити даний показник може продавець паркету за допомогою гігрометра.

Щільність деревини та її вологозахист

Щільність визначається співвідношенням маси і об’єму. Це важливий показник, так як більш щільна деревина менш схильна до насичення вологою і стирання, а тому довговічна і зносостійка.

Щільність деревини

Сорти

Мала щільність (до 510 кг/м3)

Хвойні, тополя, верба, липа, горіх, каштан

Середня щільність (550-740 кг/м3)

Модрина, бук, тис, груша, дуб, ільм, горобина, ясен, яблуня

Висока щільність (750кг / м3 і більше)

Біла акація, залізна береза, самшит, граб, кизил, фісташкове дерево.

Якщо ви вибираєте підлогове покриття для кімнати з підвищеною вологістю, віддавайте перевагу продукції, яка володіє достатнім рівнем вологозахисту.

Водостійкий паркет виготовляють з композитних матеріалів, його додатково покривають водовідштовхувальними засобами, ламінують міцною плівкою, яка не пропускає рідину і перешкоджає розбуханню і деформації матеріалу. Крім того, деякі виробники обробляють паркет в місцях стику воском або силіконом.