Ламінат випускається у великому асортименті. Однією з найяскравіших дизайнерських розробок є фаска по периметру. Візуально покриття зі скошеними краями дуже складно відрізнити від підлоги з натуральної дошки. Розберемо переваги і недоліки такого ламінату.

Зміст:

  1. Що таке фаска
  2. Міфи і реальність
  3. Підсумок

Що таке фаска

Ламінат втілює практично всі особливості деревини: від кольору до характерних ознак. Зокрема для створення дощатої підлоги, на 100% ідентичної натуральній, дизайнери ввели в виробничий процес такий прийом як фаска. Вона представляє собою скошену під кутом 15-50º кромку ламелей.

Як правило, випускають ламінат з гранями з двох або чотирьох сторін. У першому випадку створюється так званий ефект нескінченної дошки, яка візуально подовжує приміщення.

У другому при складанні по всьому периметру утворюється характерна для палубного укладання канавка, що відокремлює одну планку від іншої.

За формою фаска буває:

 • U-подібна, з м’яким, округлим переходом між плитами;
 • V-подібна, що формує трикутник з чіткими гранями вістрям вниз.

Залежно від глибини зрізу розрізняють:

 • Мікрозріз – поглиблення до 1 мм;
 • Глибоку – скіс торця до 2-3 мм.

По варіанту обробки виділяють:

 • Прокрашені фаски – оверлей (верхній зносостійкий шар) наноситься тільки на плиту з малюнком. Зрізані під кутом краї обробляються пігментуючим засобом на зразок тонуючої морилки з незначними захисними властивостями. Будь-яке лакове, воскове або інше покриття, як правило, відсутнє.

Ламінат з прокрашеною фаскою.

 • Ламіновані фаски. Цей спосіб захисту від води, бруду, стирання використовується при формуванні U-подібних мікрозрізів, рідше для V-подібних швів на виключно європейських покриттях класу преміум.

З ламінованою фаскою.

Скоси торців можна зустріти на ламінованих матеріалах 32, 33 і 34 класу товщиною від 8 до 14 мм. Для тонких плит 6-7 мм 31 і 32 класу не застосовується – занадто великий ризик пошкодження при незначних навантаженнях.

На ламінаті фасочний край формується не “вальцовкою” (вдавленням спеціальними прокатними вальцями), а фрезеруванням або шліфуванням. Справа в тому, що для виробництва ламінату використовується високощільна HDF-плита, а не м’яка деревина.

Давайте розберемося, навіщо потрібна фаска. Найперша і найголовніша її функція декоративна. Спочатку розроблялася для того, щоб зробити ламінат ідентичним дощатій підлозі на 100%. Сьогодні використовується в покриттях з декором і текстурою під:

 1. Широку підлогову дошку або класичний масивний паркет, з палубним методом монтажу.
 2. Набірний щитовий масив (художній або палацовий паркет).
 3. Керамічну великоформатну плитку і керамограніт.
 4. Мармур, піщаник, доломіт та інший природний камінь;
 5. Змішані композиції, в яких деревина поєднується з мармуровими вставками, шкірою і т.п.

Другою функцією фаски можна назвати легке маскування швів між панелями. Якщо при укладанні ламінату були допущені дрібні помилки, або в приміщенні занадто значні перепади температури та вологи, то планки з часом трохи розходяться. На гладенькій підлозі щілини будуть кидатися в очі занадто явно.

Наявність фаски допоможе краще приховати цей дефект.

Важливо! Ні в якому разі не використовуйте для ламінату з фаскою миючі пилососи, пароочищувачі або апарати високого тиску типу Kärcher. Покриття не витримає такого інтенсивного вологого прибирання, на стиках швидко утворюються відколи та інші ушкодження.

Отже, виходячи з вищесказаного: з фаскою підлога виглядає краще, натуральніше, ніж ламінат з гладкими краями. До того ж скошена кромка потрібна для того, щоб зробити непомітними зазори шириною до 1 мм, але не більше. Будь-якої іншої функції у цього дизайнерського рішення немає.

Міфи і реальність

Як відомо «реклама – двигун торгівлі». Для просування товару і активізації продажів маркетологи використовують різні технології, включаючи надумані або невідповідні дійсності факти і т.д. Давайте розберемося, що для ламінату з фаскою правда, а що – чиясь фантазія.

Маскування зазорів, що з’явилися через ослаблення замкових з’єднань

Ламінованій підлозі притаманні сезонні коливання геометричних розмірів – від 4 до 12% для якісної продукції. Спрощено кажучи, в суху спекотну погоду покриття немов зсихається, а в період дощів – розбухає. Ці зміни особливо помітні в тому випадку, коли при монтажі була порушена технологія. Проявляються в появі невеликих щілин між планками або спученні стиків. Фаска дозволяє частково приховати цей недолік, але тільки якщо:

 • На підлогу настелити ламінат світлих, натуральних відтінків;
 • Використана якісна продукція з профарбованими в колір поверхні замками.

У всіх інших випадках ні про яке маскування не може бути й мови.

Візуальне згладжування стиків при різній висоті сусідніх плит

Ламінат – це покриття із замковим з’єднанням. Різниця в розташуванні крайок може появитися:

 • у неякісної продукції невідомого походження;
 • якщо замок зрізаний / зіпсований майстром для підгонки плит без використання герметиків або ущільнюючих мас;
 • коли з’єднання нещільне, не до кінця заклацується.

Фаска тут не врятує – плити будуть «ходити», в результаті через декілька місяців покриття зіпсується.

Підвищення рівня амортизації покриття

Як показує практика, в нашій країні ще чимало майстрів, які неправильно розуміють технологію «плаваюча підлога». Це означає, що формується покриття, не пов’язане і не скріплене з основою, яке, однак, щільно прилягає до неї. Підлогове полотно не повинно «грати» при ходьбі, немов батут. Це груба помилка, що скорочує термін служби навіть якісного матеріалу до декількох місяців.

Захист від появи відколів, здуття на стиках

Це твердження частково вірне для дерев’яних виробів, але ніяк не для ламінату. Кромка (особливо фарбована) і замок – найбільш слабкі місця, тому їх захист полягає в дбайливому ставленні, використанні фетрових накладок для ніжок меблів, брудозахисних килимків і т.п.
А здуття можуть з’явитися після потопу або якщо не сформовані компенсаційні зазори по периметру. Від них не застрахований ні матеріал з фаскою, ні без неї.

Можливість здешевлення підготовки основи за рахунок використання ламінату з фаскою в поєднанні з вирівнюючою підкладкою

Коли майстри або продавці заявляють щось подібне, мимоволі виникає питання – а навіщо тоді складаються інструкції, пишуться правила щодо укладання ?! Всі виробники буквально кричать:

 • Ламінат можна стелити тільки на рівній підлозі перепадом не більше 2 мм на кожні 2 метри поверхні;
 • Використовується підкладка товщиною 1-3 мм для легкого вирівнювання тих самих 2 міліметрів, а також в якості демпфера між покриттям і підставою.

Інструкція є на етикетці в кожній пачці.

Якщо ви хочете, щоб недешева підлога з фаскою прослужила заявлені виробником 15-25 років, суворо дотримуйтесь інструкції по підготовці основи і не шукайте міфічну «супервирівнюючу» підкладку.

Стійкість до води

Після потопу будь-яка HDF-продукція розбухає. І тут не фаска важлива, а якість самої плити і замку. Хороший матеріал може повернутися в первісний стан, але її потрібно просушити і покласти під прес.

Збільшений в 2-3 рази термін служби

Ламінат 32 класу з фаскою і без неї в одних і тих же умовах служить однаково.

Складне очищення стиків

Насправді кількість сміття у вашому будинку не залежить від наявності скосів на ламінаті. Використовуйте для прибирання звичайний пилосос або спеціальні швабри з пухнастими насадками.

Доповнимо: з часом на світлому ламінаті скошені стики світлішають. Виробники про це знають, тому все частіше зустрічається продукція з фаскою, профарбованою більш темним тоном, ніж основна поверхня.

Небажане застосування у вологих приміщеннях

Будь-яка продукція з пресованої деревно-волокнистої плити не підходить для ванн, пралень і т.п. Паркет зі зрізаними гранями відноситься до цієї категорії.
Виняток становить вінілова підлога.

Вінілова підлога LVT Wineo Tiger в наших клієнтів

Висновок

Використовуйте той ламінат який вам більше подобається. Тут на перше місце ставиться візуальне сприйняття, відповідність загального колірного рішення і стилю інтер’єру.

Другий момент – якість продукції. Європейські «старожили» будівельного ринку чуйно відстежують реакцію покупців на свій продукт, постійно вдосконалюють технології та покращують експлуатаційні характеристики. Тому при покупці в першу чергу розглядайте пропозиції від членів European Producers of Laminate Flooring (EPLF).

розрахувати вартість ламінату