Паркет – це дерев’яний настил з дощок на підлозі. Таке історичне і найбільш близьке до реальності значення цього слова. У давнину паркет називали «дубовими цеглинами»: дощечки були невеликих розмірів. Згодом їх стали робити не тільки з цілісного шматка дуба, а й «збирати» з різних порід. А розміри дощечок – варіювати.

Так вийшло ціле сімейство різних видів дерев’яних підлогових покриттів, які позначають одним словом – «паркет». Ось які різновиди паркету бувають:

Ламінат же найчастіше буває одного виду, відрізняються лише забарвлення, рідше – розміри «дощок».
Ламінат – це імітація паркету: здається, що на підлозі лежать дощечки, а насправді це щось інше. Не тільки ламінат імітує паркет: дощечки малюють на лінолеумі, плитці, пластику. Але дошку ламінату найпростіше сплутати з паркетом – вона і за формою, розмірами, кріпленням, а іноді і складом дуже близька до паркетної дошки.
Головна відмінність ламінату від паркетної дошки – верхній шар. У ламінату це покритий смолою меламіну папір з надрукованим малюнком. У паркету – натуральний спил дерева, зазвичай цінних порід: дуба, ясена, тика, мербау. Він може бути різної товщини, зазвичай – від 1,2 до 3 мм.

Під папером у ламінату знаходиться деревно-волокниста плита високої щільності – HDF. Вона зроблена з деревних відходів і смол. Деревну масу пресують під високим тиском за допомогою гарячої пари, так що в склеюванні бере участь природний компонент деревного волокна – лігнін.

Конструкція ламінату

Ламінат

Суворі стандарти допомагають контролювати виробництво ХДФ – зазвичай вона не представляє ніякої небезпеки і застосовується не тільки у виробництві ламінату, але і в виготовленні меблів.

У паркетної дошки під деревом знаходиться дерево – бруски або фанера з більш дешевих і м’яких порід: берези, ялини, сосни, рідше – гевеї. Перпендикулярні волокна фанери або брусків роблять паркет більш стабільним.

Паркетна дошка

Нарешті, внизу у ламінату знаходиться теж просмолений шар (папір або пластик), який захищає ХДФ-плиту від намокання. У паркетної дошки внизу шпон або ламель (дощечка) з деревини.

Таким чином, більше 90% структури ламінату займає деревно-волокниста плита, яка бере на себе всі навантаження і практично не сприйнятлива до коливань температури і атмосферної вологості.

Паркетна дошка VS ламінат – фактори вибору

Ламінат – бюджетний варіант підлогового покриття: вартість квадратного метра стартує від 20 $ / м². Ціна паркетної дошки значно вище – від 40 $ / м². Проте є дорогий ламінат, який коштує дорожче дешевого паркету. Він надійніший, захищений від вологи і подряпин, а малюнок на дошках має багато варіацій, так що готова підлога виглядає дійсно «натурально», не відрізниш від паркету.

Паркетна дошка

Вартість. Класична паркетна дошка хорошої якості коштує від 40 $. Щоб застелити кімнату 18 кв. м потрібно 720 $ без обліку витрат на установку.

Витривалість. Хороший паркет стабільний і міцний, по ньому можна навіть ходити на підборах. Але подряпини все одно з’являться згодом, навіть якщо дошка покрита лаком з частинками штучного алмазу.

Вартість і терміни установки. До вартості паркетної дошки потрібно додати ціну підкладки та послуг з укладання. Можна, звичайно, встановити паркет самостійно, але краще не економити.

Зовнішній вигляд. Дорогий паркет виглядає чудово, дешевий може мати видимі дефекти деревини. Але в будь-якому випадку у підлоги буде вигляд натуральних дощок. Можна вибрати паркет з брашируванням.

Теплопровідність. Низька у натурального дерева: по відчуттю підлога тепла і приємна, навіть покрита лаком.

Акустика. Глухий і теплий звук при постукуванні.

Зміни з часом. Старіння натурального дерева красиве, якщо, звичайно, доглядати за ним. Світла паркетна дошка зазвичай темніє з віком – темна, навпаки, вицвітає.

Ламінат

Вартість. Хороший ламінат 32 класу коштує від 20 $ за квадратний метр. Кімната в 18 кв. м обійдеться в 360 $ – удвічі дешевше, ніж паркетна дошка. При цьому ламінат можна встановити самостійно.

Витривалість. Якщо в будинку є собаки або в ньому ходять у взутті, ламінат не подряпається і не промнется: все навантаження на себе візьме надміцна плита ХДФ.

Вартість і терміни установки. Послуга укладання ламінату дешевша, багато господарів справляються з цим завданням своїми силами.

Зовнішній вигляд. Ламінат лише імітує дерево. У дешевих варіантів це занадто помітно: при довгому погляді на підлогу кидається в очі повтор малюнка. Дорожчий ламінат відрізняється різноманітністю картинки, іноді навіть тисненням, що імітує поверхню натуральних дерев’яних дощок.

Теплопровідність. Висока, підлога більш «холодна» на дотик. Ця різниця нівелюється установкою на теплу підлогу.

Акустика. Дзвінке, більш штучне звучання.

Зміна з часом. Краї старіючого ламінату починають підніматися, руйнуючи ілюзію натуральної підлоги.

Інженерна дошка – максимально стійкий паркет

Якщо паркетна дошка вам не подобається через її нестабільність і ви сумніваєтеся в її практичності, є сенс придивитися до інженерної підлоги. Це міцний і стабільний тип паркетної дошки.

Конструкція:

  • 5-6 масло-воскових шарів ультрафіолетового затвердіння;
  • верхній корисний шар з цінних порід деревини;
  • базовий шар з березової фанери.

Інженерна дошка

Висновок

  1.  Ламінат лише імітує дерево: те, що ви бачите на підлозі – фотографія, а не реальність.
  2. Все індивідуально: потрібно порівнювати конкретний ламінат і конкретну паркетну дошку, щоб однозначно сказати, що краще саме в вашому випадку.
розрахувати вартість