В статті ми розглянемо ситуацію вибору між паркетною дошкою і масивною дошкою. Перш ніж схилитися до покупки того чи іншого матеріалу, ознайомтеся з основними факторами вибору.

Естетика

З точки зору зовнішнього вигляду паркетна і масивна дошка практично рівноцінні, адже поверхня обох складається з масиву дерева (нехай цей шар і тонший на паркетній дошці). В обох випадках для виготовлення дошки можуть застосовуватися різні технології, що змінюють первісний вигляд деревини: брашировка, штучне зістарювання, термообробка, тонування і т.д. Різниця полягає в тому, що масивна дошка практично завжди є однополосною, а паркетна ще двосмуговою і трьохсмуговою (технологія виробництва, при якій планка паркетної дошки виглядає як набірний штучний паркет з 2 або 3 плашок по ширині). Як однополосна паркетна дошка, так і масивна дошка найчастіше мають по периметру кожної дошки спеціальну фаску.

Масивна дошка

Паркетна дошка

Тепло-звукоізоляція

Різна конструкція цих двох підлогових покриттів визначає і різницю в тепло і звукоізоляції при експлуатації. Масивна дошка має більшу щільність і зазвичай товстіша, за рахунок чого відрізняється більш високими теплоізоляційними властивостями. З цієї ж причини вона значно краще гасить звуки при ходьбі. Будучи покладеною плаваючим способом, паркетна дошка створює як би мембрану-барабан площею в цілу кімнату. При активній ходьбі по ній, особливо у взутті, звук відбивається як наверх, так і в нижнє приміщення, що часто засмучує деяких сусідів, якщо мова йде про багатоквартирний будинок. Непогано виправляє ситуацію в цьому випадку повне приклеювання паркетної дошки до основи.

Стійкість

Однак є ситуації, при яких особливості будови паркетної дошки грають на руку. Завдяки своїй багатошаровій структурі, що має на увазі три взаємоперпендикулярних шари деревини, паркетна дошка в значній мірі менш схильна до негативного впливу температурно-вологісних перепадів в приміщенні. Стабільність конструкції паркетної дошки в значній мірі виключає появу щілин між планками при різкому зниженні вологості в приміщенні, що зазвичай характерно при настанні опалювального періоду. При цьому якщо в якості підлогового покриття хочеться використовувати неодмінно масивну дошку, але при цьому витрачати на підтримку рівня вологості в приміщенні мінімум коштів і зусиль, рекомендується зупинити свій вибір на масивній дошці з дуба. Саме ця порода дерева є найстабільнішою.

Укладання

Фактор, який для багатьох може мати вирішальне значення. Традиційно паркетна дошка укладається плаваючим способом без приклеювання до основи. Кріпленням служить замкове з’єднання по периметру планок для їх фіксації між собою, а також притискання плінтусом до підлоги. Подібні роботи можна зробити самостійно в стислі терміни. Однак, як уже було відзначено вище, плаваюча укладка має явний недолік по звукоізоляції. Крім цього, при тривалій експлуатації існує ймовірність ослаблення замкового з’єднання. Дошка починає рухатися, утворюючи на стиках планок видимі щілини. Повністю виключити подібне допомагає проклеювання паркетної дошки по всій площі до основи за допомогою двокомпонентного епоксидно-поліуретанового клею або ж однокомпонентного клею на основі MS полімерів. Укладати паркетну дошку при цьому допускається як на фанерну підставу, так і, з попередньою грунтовкою, просто на стяжку підлоги. Укладання масивної дошки більш трудо і часозатратне, так як має на увазі обов’язкову попередню укладку фанери, її шліфування, а потім фіксацію на неї масивної дошки за допомогою клею і спеціальних саморізів через шип-паз дошки. Для проведення робіт подібного плану крім спеціального шліфувального обладнання для шліфування фанери, а також в разі нефінішованої масивної дошки, потрібен певний рівень професійної майстерності укладальника. Якщо ви не володієте достатнім рівнем кваліфікації, настійно рекомендуємо звернутися до фахівців для проведення даних робіт.

Термін служби

В даному питанні паркетна дошка значно програє дошці масивній. При дотриманні необхідних норм експлуатації масивна дошка може прослужити вам більше 50 років. Це пояснюється самою будовою цього підлогового покриття: корисний шар деревини складає в більшості випадків 7-8 мм і більше, що дозволяє перешліфовувати поверхню  з подальшим нанесенням лаку не менше 5-7 разів. При помірній інтенсивності зносу підлог, характерною для більшості житлових приміщень, повторювати цю процедуру треба буде приблизно раз в 10 років. З паркетною дошкою ситуація дещо складніша: щоб мати можливість в подальшому піддавати підлогове покриття шліфуванню з оновленням захисного шару лаку, при укладанні необхідно звернути особливу увагу на рівність основи. Паркетна дошка, покладена на основу з перепадами висоти більше 2 мм на довжину однієї дошки не підлягає оновленню. Це пов’язано з тим, що важке шліфувальне обладнання не здатне рівномірно зняти тонкий шар деревини з незафіксованого полотна дошки, покладеного на поверхню зі значними перепадами рівня. Ремонт підлог в такому випадку може проводитися лише локально за допомогою спеціальних засобів для реставрації (ретушуючих олівців, твердого кольорового воску, лаку-спрею і т.д.). Термін служби підлогового покриття в цьому випадку складе приблизно 10 років. Звичайно, експлуатувати його можна буде і довше, але вже з втратою естетики. Укладання паркетної дошки шляхом приклеювання до основи за допомогою спеціального клею трохи покращує ситуацію: з урахуванням незначної товщини шару цінної породи (зазвичай 3-4 мм) поверхня може бути піддана перешліфовуванню 1-2 рази з відповідним продовженням терміну служби до 20 – 30 років в залежності від інтенсивності експлуатації.

Вартість матеріалу

З цілком зрозумілих причин масивна дошка знаходиться в більш високій ціновій категорії, ніж паркетна дошка. Різниця у вартості визначається тим, що при виготовленні масивної дошки використовуються цільні планки цінної породи деревини, а паркетна дошка на 60-70% складається з хвойних порід дерев. При цьому якщо говорити про однополосну паркетну дошку, яка зовні на підлозі виглядає як масивна дошка, то її вартість може бути навіть вище.

Укладання і супутні матеріали

Укладання паркетної дошки плаваючим способом можна зробити самостійно. Детальна інструкція зазвичай вкладена в кожну пачку матеріалу. Із супутніх матеріалів необхідно придбати підкладку, ізолюючий матеріал, який стелиться між дошкою і підставою. Перевагу варто віддавати підкладці з натуральної пробки, яка екологічна, не дає усадки і володіє підвищеними характеристиками тепло- і звукоізоляції. При фіксації паркетної дошки до основи за допомогою клею, необхідно буде придбати як сам клей, так і спеціальний зубчастий шпатель для його нанесення.

З укладанням масивної дошки все дещо складніше. Якщо ви не володієте навичками по монтажу підлог подібного роду, зверніться до фахівців: помилки, допущені на етапі укладання, часто призводять до сумних наслідків. Для проведення робіт буде потрібна вологостійка фанера марки ФК, комплекс паркетної хімії (грунт для стяжки, клей для фанери, клей для дошки, а також в разі нефінішованого масиву – грунт і лак) і такі витратні матеріали, як шпателі, валики і спеціальні саморізи.

Сподіваємось, що допомогли Вам зробити правильний для між масивною та паркетною дошкою.