Шукайте тепле, м’яке, міцне і симпатичне покриття для підлоги в квартирі? Зверніть увагу на ковролін, який прийшов на зміну популярним в радянському союзі килимам і витіснив їх завдяки масі переваг. Матеріал може відрізнятися не тільки за кольором і висотою ворсу, але і по типу ниток, способу виробництва, фарбування та плетіння. Такий широкий асортимент дозволяє вибрати ковролін з відповідними властивостями для вітальні, спальні, дитячої, офісу та інших приміщень.
На що ж звернути увагу при виборі?
Спосіб виробництва
Ковролін складається з основи, закріплюючого шару і ворсистої частини. Подібна структура забезпечує покриттю ряд переваг, серед яких хороша тепло- і звукоізоляція, міцність, відмінний зовнішній вигляд, м’якість. Мінус – необхідність ретельного регулярного догляду та очищення від пилу, який притягується до ворсу.
Головна відмінність всіх типів ковроліну, які представлені сьогодні на ринку, це спосіб виробництва, згідно з яким матеріал ділиться на:
- голкопробивний ковролін – зносостійкий, міцний і недорогий, використовується в офісах, кінотеатрах та інших громадських місцях, так як не має ворсу. Виробляється шляхом проколювання волокнистої основи голками із спеціальними щербинами, за допомогою яких волокна витягуються і заплутуються в довільному порядку. Виходить повстяна поверхня, яка з виворітного боку зазвичай закріплюється гумою;
- тафтинговий ковролін – набув найбільшого поширення, так як технологія виробництва дозволяє створювати покриття з петлями або ворсом будь-якої висоти, кольору, і навіть формувати малюнки. Тканинна або неткана основа прошивається голками з нитками, при цьому на лицьовій стороні формується покриття з петельок. При необхідності лезо підрізає петельки, і в підсумку виходить ворс. З вивороту пряжу закріплюють латексом і наносять другу основу. Висота покриття може бути будь-яка, а з петель і ворсинок можна формувати візерунки. Подібні покриття відмінно показують себе в експлуатації, прості в догляді і навіть можуть застосовуватися в приміщеннях з підвищеною вологістю;
- флокований ковролін – має підвищену міцність, пластичність, стійкість до деформацій і вологи. Для його виготовлення використовують вже порізані дуже тонкі нитки. Висота їх не перевищує 3 мм. Завдяки впливу електростатичного поля на шар ворсинок, розташованих на основі з полівінілхлориду, вони приймають певну орієнтацію. Потім виконується покриття латексом, який і забезпечує стійкість до впливу вологи;
- тканий ковролін – вважається самим міцним і довговічним. З різнобарвної пряжі формується ворс, який в процесі виробництва надійно переплітається з нитками основи. В результаті покриття не розшаровується навіть після довгого періоду експлуатації і численних прибирань. Відрізняється найвищою ціною.
Натуральний і штучний матеріали
Ворс для ковроліну може бути виготовлений з натуральних або штучних матеріалів. Вибір залежить від того, де ви плануєте використовувати покриття.
Для виготовлення натурального ковроліну можуть використовувати такі матеріали:
- волокно тваринного походження (шерсть, шовк);
- волокно рослинного походження (бавовна, льон, джут, сизаль і т. д.).
Найбільш популярною сировиною для виробництва натурального ковроліну на даний момент є:
- Вовна. З неї проводиться велика частина всього натурального ковроліну. Крім натуральності, такі вироби можуть похвалитися відмінною пружністю, теплоізоляційними властивостями, еластичністю. Такий ковролін приємний на дотик і відрізняється спокійними кольорами, так як шерсть гірше, ніж штучні матеріали, забарвлюється. Серед недоліків швидке зношування, нестійкість до вологи і забруднень, вплив цвілі і молі, та й джутову основу особливо міцною і довговічною не назвеш. Додаткова виробнича обробка дозволяє трохи зменшити ці недоліки, як і додавання до 20% синтетичних волокон. Вовняний ковролін краще використовувати в спальні й інших приміщеннях, де цінується екологічність, але немає сильних навантажень і негативних впливів.
- Шовк. Такий ковролін виходить міцним, легким, стійким до різних ушкоджень, він не накопичує пил і виглядає відмінно, коштує дорого.
- Бавовна. Матеріал довго буде зберігати оригінальний відтінок. Крім того, він відрізняється гігроскопічністю, але по міцності поступається шовку і льону.
- Льон. Такий ковролін зносостійкий, міцний, стійкий до забруднень і механічних пошкоджень, відрізняється прекрасним зовнішнім виглядом.
Ковролін з штучних матеріалів виходить більш міцним і довговічним, він набагато простіший в догляді, менше деформується, простіше чиститься, та й коштує в рази дешевше натурального. Дуже добре підходить для приміщень з великою прохідністю, може бути використаний навіть в передпокої, не кажучи вже про вітальню.
В якості основи може використовуватися повсть, гума, джут, спінена або прогумована основа. Для виготовлення ворсистої частини використовують:
- мінеральну сировину, в т. ч. і скловолокно;
- штучну сировину, отриману з рослинних матеріалів (гума, віскоза). Віскозний ковролін приємний на дотик, м’який і теплий, але боїться вологи;
- синтетичну сировину. Це найпопулярніший варіант і вимагає більш детального розгляду.
Для виробництва ковроліну можуть використовуватися такі синтетичні матеріали:
- поліамід, знайомий нам також як нейлон. Серед синтетичних волокон це кращий варіант, так як має ряд незаперечних переваг: відмінна зносостійкість, пластичність, простота в догляді, еластичність, висока температура займання і вологостійкість. Покриття м’яке, довго зберігає первинний колір, але здатне електризуватися. Термін його служби близько 15 років;
- акрил. Такий ковролін НЕ буде електризуватися, дуже сильно схожий на натуральний матеріал, та й обійдеться таке покриття дешевше аналога з поліаміду. Серед мінусів недостатня вологостійкість, важка чистка і невелика довговічність;
- ковролін з поліпропілену буде відмінно піддаватись чищенню, протистоїть забрудненням, довго зберігає колір, але не відрізняється вологостійкістю, має специфічний синтетичний відтінок, та й ворс пом’яти буде легко. Ціна доступна;
- поліестер за багатьма властивостями нагадує нейлон, але при цьому він більш жорсткий і має відмітний блиск, зате коштує в рази дешевше.
Є ще один варіант – змішаний ковролін, який виробляється з штучних матеріалів з додаванням 20-30% натуральних волокон. Він об’єднує в собі переваги обох варіантів і відмінно підходить для спалень і віталень.
Спосіб фарбування
Фарбують ковролін одним із таких способів:
- нанесення малюнка на готове полотно за трафаретами. Найпростіший, але в той же час найбільш ненадійний варіант. Малюнок при експлуатації швидко стирається або ж вигорає. При покупці такий ковролін можна виявити по не до кінця профарбованих нитках;
- фарбування ниток з яких виробляється ковролін. Подібним чином отримують стійкий до вицвітання ковролін, який довго зберігає початкове забарвлення. Так як процес виробництва при цьому ускладнюється, підвищується ціна.
- штучний ковролін може фарбуватися й іншим способом. Нитки для його виготовлення можуть бути виконані з пофарбованої синтетичної маси. У цьому випадку вдається домогтися максимальної стійкості кольору.
Висота ворсу і щільність
Зовнішній вигляд ковроліну залежить не тільки від малюнка, зображеного на ньому, але і від того, якої висоти і щільності ворс. До речі, від цього в чомусь залежать і експлуатаційні властивості готового виробу.
Залежно від висоти ворсу виділяють такі види ковроліну:
- коротковорсовий з ворсом менше 5 мм. Хороший варіант для прихожих, коридорів і кабінетів;
- середньоворсовий з ворсом 5-15 мм підходить для віталень і дитячих;
- високоворсовий з ворсом довжиною 15-40 мм ідеальний для спалень, де навантаження на підлогу невеликі.
В одному виробі може використовуватися ворс різної довжини, завдяки чому можна отримати цілі візерунки, що виглядає досить цікаво.
Щільність визначається ступенем притиснення ворсу. Чим цей показник вищий, тим довговічнішим і зносостійкішим буде ковролін. Даний параметр важливо враховувати при виборі покриття для будь-якого приміщення.
Спосіб плетіння
Ковролін може відрізнятися і за типом плетіння, що в першу чергу впливає на його зовнішній вигляд. Плетіння може бути наступних видів:
- велюр. Поверхня з короткого розрізаного ворсу, кінці якого розпушуються. Поверхня м’яка і приємна, але все забруднення на ній дуже добре видно і погано виводяться, тому даний тип ковроліну підходить тільки для спалень і віталень;
- саксони. Для виготовлення такого ковроліну використовують кручену пряжу, а готовий виріб має зернистий вигляд. По експлуатаційних і декоративних якостях такий ковролін відноситься до елітних;
- шег – для виготовлення використовують грубий ворс;
- скролл – поєднує в собі цілі і розрізані петлі, за рахунок чого виходить цікавий малюнок. Такі вироби мають підвищену зносостійкість, підходять як для житлових кімнат, так і для коридорів;
- cut-loop – поєднує низькі цілі петлі і високі розрізані, за рахунок чого досягається рельєфність покриття. Добре підходить для спалень;
- фрізе. Такий ковролін отримують з високого і сильно скрученого ворсу, який попередньо закріплюється впливом високої температури. Варіантів виконання кілька: повністю розрізаний ворс, поєднання розрізаних і нерозрізаних петель, поєднання ворсу різної товщини. Такий ковролін має високу стійкість до деформацій і забруднень;
- букле. Такий ковролін виробляють методом зав’язування вузлів «з вічками». Непоганий як за зовнішнім виглядом, так і по міцності.
Яким виробникам довіряти?
Ім’я виробника грає одну з ключових ролей при виборі ковроліну, так як відомі виробники відповідають своєю репутацією за якість продукції, тому краще купувати їх товар.
Кращі світові виробники ковроліну:
Balta
Balta – бельгійська компанія зі світовим ім’ям. Продукцію виробника знають і цінують у всьому світі завдяки високій якості і величезному асортименту. Компанія намагається постійно вдосконалювати вироби і розширює асортимент. Покупцям сьогодні доступний ковролін різних способів виробництва, з різної сировини, різного способу плетіння і призначений для будь-яких приміщень.
ITC
Бельгійська компанія, яка здійснює повний цикл виробництва килимів та контролює все – від сировини до готової продукції. Це дає підставу гарантувати високу якість, яку оцінили по всьому світу. Бренд ITC зарекомендував себе в світі найнадійнішим виробником, здійснюючи жорсткий контроль кожного етапу виробництва. Він чудово виглядає в офісах, готелях, бізнес-центрах і служить багато років навіть при максимальній прохідності.
Dura
Цей німецький виробник цікавий тим, що першим в світі став випускати ковролін, який здатний фільтрувати повітря. Всі забруднюючі компоненти матеріал колекції Dura Air пропускає крізь себе, виводячи назовні продукти перетворень – вуглекислий газ і пари води. Серед інших матеріалів компанії ковролін різних варіантів виробництва, в основному, з синтетичних матеріалів.
Brintons
Brintons – британська компанія, яка виробляє ковролін найвищого класу. Використовується, в основному, тканий спосіб виробництва, а достаток самих різних забарвлень дозволяє вибрати відповідне покриття для найрізноманітніших приміщень.
Armstrong
Ця німецька компанія займається виробництвом комерційного ковроліну, який знаходить широке використання в кінотеатрах, офісах, торгових центрах. Відрізняється високою стійкістю до стирання, гарним звукоізоляційним властивостям, довговічністю і обробкою від бруду.
Balsan
Французька компанія, яка вже давно стала одним з лідерів на ринку килимових покриттів. Ковролін тут виробляється в широкому асортименті, тому вибір може задовольнити практично будь-якого покупця. Акцент компанія робить на стильному зовнішньому вигляді і зносостійкості, не забуваючи постійно оновлювати колекції.
Girloon
Німецька компанія виробляє ковролін з нейлону і поліаміду, причому використовується сировина найвищої якості. Продукція відповідає найсуворішим стандартам і може бути використана в квартирах, де живуть алергіки.
DESSO
Компанія з Нідерландів, яка спеціалізується на виробництві комерційного ковроліну. Продукція використовується в офісах, кінотеатрах, банках і магазинах по всьому світу, а споживачі цінують ковролін цієї фірми за рекордну зносостійкість і великий вибір симпатичних кольорів.
Залишити коментар