Натуральний паркет –  уособлення розкоші і вишуканості, це практичний, елегантний, завжди стильний і благородний інтер’єр. Ринок рясніє вибором, дерев’яний паркет представлений як в традиційному, класичному стилі, так і в абсолютно новому виконанні і навіть з екзотичних порід дерева.

З цієї статті ви дізнаєтесь, з яких порід виготовляють паркет і який кращий – дуб чи ясен.

Технології виготовлення і обробки зробили крок далеко вперед: штучний і модульний паркет з масиву рясніє розмаїттям текстур і покриттів.

З яких порід виготовляють паркет

Далі ми докладно розберемося, як споживачеві не розгубитися в цьому різноманітті, як зробити правильний вибір, який тип пакету краще, чим одна порода деревини відрізняється від іншої, за якими критеріями оцінювати якість дошки?

Коротка характеристика паркету

Паркет – це склеєна дошка, що складається з декількох шарів, які покладені в перпендикулярних напрямках. Нижній і середній шар, як правило, роблять з недорогої деревини, м’яких порід: з сосни, ялини та ін. Яка буде основа, залежить від виробника.

А ось для лицьового шару, який відповідає за естетику, стабільність і довговічність покриття, використовують цінні породи дерева, це може бути дуб, ясен, бук, береза, олива, палісандр, американський горіх, червоне дерево і багато інших.

Покриття

Покривають паркет оливою або лаком. Треба відзначити, що дошка з покриттям оливою виглядає натурально, з’являється благородний матовий відтінок, текстура стає більш виразною.

Лак – це традиційне покриття для паркетної підлоги, і якщо раніше це був тільки глянець, то сьогодні лакове покриття може бути з різним ступенем блиску, в тому числі і матовим.

Матове покриття приховує дрібні подряпини

Якісний паркет має 7-12 лакових шарів, але особлива увага приділяється самому верхньому, зазвичай це дуже тверде і міцне лакове покриття, яке затвердіває під ультрафіолетовими променями.

Така фінішна обробка дозволяє створити зносостійкий паркет, який не боїться хімічних впливів і механічних навантажень.

Види паркету

Весь паркет умовно можна розділити на кілька видів.

  • Однополосний – це паркет в класичному вигляді, найдорожчий з усіх аналогів: одна ламель на одну панель. Як правило, на такому елітному паркеті робиться невелика фаска, що надає покриттю додаткового обсягу, підкреслюючи кожну планку. Крім того, фаска має і чисто практичну функцію, вона охороняє підлогове покриття від деформації при намоканні або надмірній вологості приміщення. Але в деяких моделях фаски може і не бути.
  • Двополосні і трьохсмугові панелі складаються з двох і трьох паркетних ламелей відповідно. За ціною вони трохи дешевше, але при грамотному укладанні не фахівцеві побачити різницю практично неможливо. Стелиться така підлога значно швидше, а асортимент за текстурою і кольором набагато більший.
  • Багатосмуговий – це модульний паркет, являє собою панелі з укладеними на них рядами ламелей. Безумовно, такий паркет набагато швидше монтується, і ціна на нього скромніша, ніж у аналогів. Чудовий варіант за розумною ціною для створення ексклюзивного інтер’єру.
    Сказати з впевненістю, який паркет краще, вкрай складно, кожен тип покриття має свої незаперечні переваги і недоліки.

Вартість же визначається виробником, породою дерева, яка була використана для верхнього шару і способом фінішної обробки.

Кріплення

На сьогодні практично весь паркет оснащений замковим з’єднанням шип-паз, але так само широко представлена ​​дошка, яка укладається за допомогою клейового з’єднання.

Що стосується ціни питання, то різниця вкрай незначна, але при цьому з замковим з’єднанням підлогу може укласти навіть умілець-любитель, а от для клейового покриття потрібні навички і додаткові витрати на спеціальний клей.

Завдяки зручному замку паркет легко укласти самостійно

Важливо: Перш ніж настилати паркет, матеріал повинен вилежатися в приміщенні не менше доби, щоб збалансувати температуру і вологість.

Породи дерева

Отже, ми вже згадували, що паркет складається з декількох шарів.

І якщо нижні шари при укладанні не видно, то верхній шар відповідає не тільки за естетику і довговічність, але і за стійкість до зношування, тому для нього використовують дорогі, вишукані і, в більшості випадків, тверді породи дерева. А різниця порід визначає текстуру, колір і поведінку деревини в процесі експлуатації.

Дубовий

Гарантом і еталоном зносостійкості був і залишається дуб – втілення елегантності в сукупності з набором абсолютно унікальних характеристик.

Дубовий паркет

Дубовий паркет на піку популярності не тільки завдяки своїй елітарності, це покриття практично неможливо зіпсувати: подряпати, деформувати, він добре переносить вплив прямих сонячних променів і не втрачає геометрії від вогкості.

Паркет з дуба може бути виконаний в трьох варіантах, тип конструкції покриття визначає і експлуатаційні властивості. Самий бюджетний – це  дошки, які представляють собою щит-підкладку, а зверху покладена дубова ламель. Шари з’єднані між собою між собою вологостійким клеєм, і укладаються або шип-паз, або на спеціальний клей.

Найдовговічніший і надійний варіант підлогового покриття з дуба – це масив.

Масивна дошка за розмірами більше, ніж штучний паркет, і шпунтована з боків, що прискорює і полегшує укладання підлоги.

Висока ціна на дубову дошку компенсується її тривалим терміном експлуатації, з упевненістю можна сказати, що при належному догляді, пролежить не одне десятиліття.

І, мабуть, найпопулярніший і прийнятний за ціною не тільки для елітного, а й для бюджетного ремонту – паркет дубовий штучний.

Він являє собою цільні, фасонні, оброблені шматки дуба, які скріплюються між собою за допомогою замка або сідають на клей. Це невеликі деталі, дуже зручні в монтажі, планками можна викласти різні малюнки, що відкриває широкі можливості для дизайну.

Ясень

Не можна не відзначити, що твердість ясена перевершує деякі сорти дубового покриття, він більш еластичний і гнучкий, хоча за іншими фізико-механічними характеристиками ці покриття не поступаються один одному. Але ясен дуже примхливий в сушінні, тому на цих стадіях виготовлення паркету важливо в точності дотримуватися всього технологічного процесу, щоб уникнути розтріскування планок.

Паркет ясен

В порівнянні з дубовим, ясеневий паркет має більш нерівну, контрастну, якщо хочете, «строкату» текстуру, яка буде домінувати над іншим інтер’єром, тому до такого покриття слід ретельніше підбирати меблі та елементи оформлення. Паркет ясень ідеально підходить для великих приміщень, натуральний насичений колір допоможе створити затишок і внесе теплі нотки.

І якщо дубове покриття – це грунтовність і солідність, то ясенева підлога – це легкість, переливи сонячних променів, комфорт, піднесений настрій і надзвичайна теплота.

Інтер’єр перестає бути статичним, змінюється в залежності від освітлення.

До того ж ясеневий паркет містить природні фітонциди, які стерилізують простір, вбивають хвороботворні бактерії.

Ясень в інтер’єрі – сонце і райдужний настрій цілий рік

Горіх

Сьогодні для обробки можна знайти будь-який паркет, горіх же займає свою, особливу нішу. Його можна відрізнити за дуже приємним специфічним запахом і благородним кольором.

Паркет горіх

Двоколірність горіхового покриття підходить під будь-яке стилістичне рішення, забезпечує елегантність, дивну красу і ні з чим незрівняний колорит.

Звичайно, паркет горіх значно поступається по зносостійкості і довговічності покриттю з дуба, але при цьому він легко обробляється навіть ручними інструментами, а значить, в процесі експлуатації його завжди можна оновити своїми руками: поциклювати, покрити лаком або оливою.

Бук

Буковий паркет можна назвати самим народним. Це спокій, пастельні тони і елегантність в інтер’єрі. Але бук примхливий, гігроскопічний, він швидко вбирає в себе вологу, розширюється, а в сухому мікрокліматі зсихається, з’являються щілини.

Безумовно, така поведінка є ні чим іншим як звичайною природою деревини, і при дбайливих умовах експлуатації паркет бук може прослужити достатньо довго, не втрачаючи своєї естетики.

Тик

У своєму роді паркет з тику – унікальне покриття для підлоги. Це дерево буквально просякнуте оливою та жирами, тому паркет тик не боїться вогкості, не гниє, а по твердості стоїть нарівні з дубом.

Це покриття ідеально підходить для проблемних приміщень: ванна, туалет, басейн тощо. З тика роблять навіть садовий паркет.

Паркет тик

Колір деревини дуже специфічний від світлого оливково-бежевого до темно-коричневого з болотним відтінком.

Тик – надійне і міцне покриття, здатне витримати підвищену вологість

Екзотика

Останнім часом користується величезним попитом паркет з рідкісних і екзотичних порід дерева, а особливу нішу в створенні ексклюзивних інтер’єрів займає незвичайний паркет із здавалося б звичних сортів дерева, але з якимись родзинками.

Так, наприклад, чорна береза ​​на перший погляд деревина зовсім непридатна для покриття підлоги, але дизайнери змогли розкрити красу цього дерева. Світла з чіткими темними прожилками текстура ще яскравіше підкреслює красу натурального матеріалу, дозволяючи додати інтер’єру натуральності і злиття з природою.

Паркет з карельської берези вважається одним з найдорожчих, розкішних і рідкісних, так як саме дерево дуже невелике і не росте лісами.

Паркет карельська береза

Такий паркет використовують тільки в дуже дорогих інтер’єрах, так як рідкісне дерево продається на вагу.

Паркет з клена чудово компонується з червоними і чорними елементами декору, подібне поєднання виглядає дуже стильно і оригінально

Білий клен, європейський з трохи жовтуватим нальотом, канадський – з рожевим, на паркеті річні кільця ледь помітні, що дозволяє створити рівномірне покриття для підлоги, без вираженого малюнка.

Треба сказати, що клен через однорідність деревини добре проводить звук, тому перед його укладанням необхідно підготувати поверхню і укласти звукоізоляційну підкладку.

Крім того, кленовий паркет гостро реагує на зміни вологості і температури, і такий паркет не використовується, де планується «тепла» підлога.

Паркет роблять з простого і звичного дерева, наприклад, з вишні, з граба, з модрини, з липи, а так само з екзотичних сортів – з бубингу, венге, іроко, і кожен вид покриття має свої унікальні характеристики, дивовижну текстуру і величезну кольорову гаму.

Паркет з ясена або дуба що краще?

Паркет з дуба

Модульний і штучний паркет з дуба відрізняються наступними перевагами:

  • Великою щільністю. Саме завдяки цій своїй якості дуб абсолютно не вбирає воду. Тому його можна використовувати в приміщеннях з підвищеною вологістю. Натуральний дуб не пожолобиться, не покриється грибком, як більшість інших порід і не почне підгнивати знизу.
    паркет з дуба можна використовувати навіть у ванній.
  • Високою твердістю. Завдяки цій якості штучний і модульний дубовий паркет має дуже непогану стійкість до механічних пошкоджень. Залишити на такій підлозі подряпини або вм’ятини практично неможливо.
  • Естетичною привабливістю. Натуральний дуб може мати найрізноманітніші відтінки. Однак найчастіше використовуються темний морений і вибілений дуб. Найчастіше виробники «зістарюють» планки або навіть роблять їх оформлення під золото або срібло. Самі дубові елементи можна укладати з дотриманням різних варіантів малюнка. Дубовий паркет зазвичай продається вже покритим лаком або оливою.

Вибілений дуб – один з найкрасивіших і дорогих різновидів обробки для підлоги

Порада: Морений дуб краще використовувати для обробки підлоги в великих приміщеннях. Вибілений частіше монтують в кімнатах середнього і невеликого розмірів. Справа в тому, що темний відтінок візуально зменшує розміри приміщення, а світлий навпаки збільшує.

До недоліків дуба відносять перш за все його високу вартість. Це одна з найдорожчих обробок для підлоги. Особливо це відноситься до такого різновиду, як дубовий масив. Крім цього укладання дуба через його твердість – процес досить складний.

Забивати цвяхи в планки з деревини цієї породи важче, ніж в інші різновиди.

Паркет з ясена

  • По твердості паркет ясен перевершує навіть дубовий. Обидва ці різновиди цінних порід доцільно використовувати в приміщеннях з великою прохідністю. З цих порід часто виготовляється садовий паркет.
  • Від дуба ясен відрізняється ще й еластичністю. Однак по стійкості до дії вологи цей різновид останньому значно поступається. Тому, наприклад, на кухні ясен використовувати не особливо рекомендується.

До недоліків натурального паркету з ясена можна віднести перш за все високу вартість.

Дорожнеча цього різновиду обробки для підлоги обумовлюється не тільки його непоганими робочими характеристиками, але і естетичною привабливістю. Деревина цієї породи відрізняється насиченим кольором і багатошаровим хвилястим малюнком.

Завдяки такій особливості планки з цієї породи найчастіше використовують для обробки підлоги в великих приміщеннях.

Паркет з ясена найкраще виглядає в просторих приміщеннях.

До недоліків цієї породи можна також віднести те, що з часом покриття починає темніти. Натуральний ясен піддається різного роду захворюванням. Дуже поширеною інфекцією цієї породи є бактеріальний рак.

Однак, незважаючи на всі ці недоліки, відгуки про паркет з ясена, в загальному і цілому, позитивні.