Вкладаючи гроші в нову підлогу, ми стикаємося з вибором між паркетною дошкою та ламінатом і задаємо собі запитання – що краще. Різниця між цими двома типами підлог може спочатку збивати з пантелику, тому ми зібрали просте керівництво, яке порівнює паркетну дошку з ламінатом, підкреслюючи плюси і мінуси кожного типу підлоги щодо зовнішнього вигляду, довговічності, простоти обслуговування, ремонту та екологічності.

Основа

Ламінат – це багатошаровий синтетичний виріб для підлоги. Він покликаний імітувати зовнішній вигляд справжнього дерева. Основний шар ламінату виготовляється головним чином із меламінової смоли та волокнистого полотна. На верхньому шарі є відбите текстурне зображення, зроблене так, щоб виглядати як справжня деревина.

Паркетна дошка – це дерев’яна підлога, що складається з декількох шарів деревини. Нижній і середній шари виготовляють із дощок із поперечного масива дерева або фанери. Верхній шар складається з твердої деревної ламелі, часто фарбованої та попередньо обробленої у заводських умовах. Дошки можна придбати “сирими” або готовими.

По суті, паркетна дошка виготовлена із справжнього дерева та зберігає унікальну фактурну зернистість із зовнішнім виглядом натуральної деревини, ламінат – це лише імітація. Хоча деякі види високоякісного ламінатного покриття можуть виглядати як справжня деревина, між цими виробами існує набагато більше відмінностей, ніж те, що спочатку зустрічає око.

Зовнішній вигляд та естетика

З точки зору естетики, різниця між паркетною та ламінатною підлогами очевидна. Справжню деревину характеризує надзвичайна варіативність текстури деревного зерна, саме тому жодні дві паркетні дошки, тверді або інженерні, не виглядають абсолютно однаково.

 

На ламінаті відбиті попередньо розроблені візерунки, що імітують вигляд текстури деревини. З цієї причини однакові візерунки повторюються в середньому кожні 5 дощок.

Хоча на вигляд деякий високоякісний ламінат може виглядати як справжня деревина, повторення неминуче, оскільки унікальність справжньої деревини неможливо повторити.

Міцність

Міцність будь-якої поверхні багато в чому залежить від інтенсивності руху, а також дотримання рекомендацій виробника щодо догляду та утримання підлоги.

Зовнішній шар більшості ламінатних підлог виготовляється шляхом змішування меламінових смол та оксиду алюмінію при високому нагріванні та екстремальному тиску. Отримана поверхня підлоги часто твердіша, ніж у натуральної деревини. Більшість поверхонь ламінату мають високу стійкість до вологи, плям та вицвітання. Насправді багато авторитетних виробників ламінату пропонують від 10 до 25 років гарантії.

Міцність паркетної підлоги з листяних порід змінюється залежно від обробки, виробника та способів обслуговування. Натуральна деревина м’якша, ніж композитна поверхня під тиском, тому вона може більше вминатися.

Підлогу з твердих порід або з інженерних порід можна відновити та відремонтувати досить легко, часто без необхідності заміни дощок або навіть усієї підлоги, як це відбувається у випадку пошкодженого ламінатного покриття. Наприклад, у випадку пошкодження промасленої дошки, її можна реставрувати ручним шліфуванням ураженої ділянки, а потім просто нанести більше плям та масла. З ламінатним покриттям простий ремонт на місцях не можливий.

На деяких типах паркетної дошки незначні поверхневі вм’ятини та подряпини легко поєднуються з існуючим виглядом, підкреслюючи неповторний зовнішній вигляд та глибину текстури деревини. На ламінаті це зразу кидається в око.

Волога

Деревина – це органічний «дихаючий» матеріал, який реагує на коливання вологості та температури. З цієї причини тверді та інженерні підлоги з твердих порід дерева слід встановлювати в інтер’єрах, де рівень вологості контролюється і підтримується на рівні 45-55% для твердих та 45-65% для інженерних підлог. Хоча інженерні підлоги з листяних порід дерева мають чудову стійкість до розмірів, більшість виробників дерев’яних підлог не рекомендують встановлювати їх у ванних кімнатах або кухнях – зонах, де температура і вологість можуть значно коливатися. У теплих і вологих кліматичних умовах багатошарова паркетна дошка буде кращим варіантом ніж суцільна.

Ламінат має високу стійкість до вологи і часто використовується для кухонь, ванних кімнат та підвалів. Однак важливо уважно ознайомитися з гарантією та рекомендаціями виробника, щоб уникнути дорогих помилок.

Простота ремонту

Ламінат не ремонтується легко. У ламінованого настилу – такого, який встановлюється шляхом замкового з’єднання і укладання без клею – пошкоджені дошки можна видалити та замінити. Якщо ламінат був встановлений методом склеювання, ремонт підлоги стає дуже важким. Ламінат не може бути відшліфований або очищений. Навіть якщо пошкоджені дошки будуть видалені та замінені, є велика ймовірність того, що нові шматки не будуть належним чином відповідати решті підлоги через різницю впливу сонячного світла, віку та рівня зносу.

Паркетна дошка ремонтується значно простіше, ніж ламінат. Якщо пошкодження поверхні великі, всю підлогу можна відшліфувати. Якщо пошкодження локалізовані, то їх можна усунути, видаливши та замінивши окремі дошки, або навіть ручним шліфуванням, фарбуванням та доопрацюванням ділянки, про яку йдеться, залежно від типу обробки. Точковий ремонт можна виконати в стилі “зроби сам” протягом декількох годин.

Простота обслуговування

Регулярне підмітання, сухе миття або протирання вологою ганчіркою – це все, що потрібно для догляду та утримання ламінату. Паркетні дошки потребують трохи більшого догляду – їх слід чистити за допомогою спеціальних очищувачів для підлоги з листяних порід (бажано тих, що рекомендуються виробником), які зберігають та відновлюють обробку. Краще уникати використання універсальних миючих засобів, миючих засобів для меблів – підлога може тимчасово тьмяніти або такі засоби можуть назавжди пошкодити обробку. Неправильна практика догляду зазвичай скасовує всі гарантії.

Більшість підлог з листяних порід дерева мають чудову стійкість до кока-коли, червоного вина та багатьох побутових хімікатів. Але для того, щоб зберегти красу підлоги на довгі роки, важливо швидко очистити всі розливи та регулярно мити підлогу.

Довговічність

Ламінатна підлога має порівняно короткий термін експлуатації в порівнянні з настилами з листяних порід. Підраховано, що в середньому ламінат потрібно буде замінити максимум через 20 років. Двадцять років – це час, який сім’ї зазвичай потрібно, щоб зносити обробку підлоги. Оскільки ламінована підлога не підлягає шліфуванню або очищенню, накопичена зношеність, поверхневі подряпини та пошкодження зрештою руйнують її.

З іншого боку, паркетна дошка може служити тривалий термін (40-80 років і більше) при адекватному догляді. Після того, як поверхня буде достатньо зношена, підлогу можна легко відновити. Більшість видів підлоги з твердих порід дерева можна відшліфувати до 6-7 разів, тоді як паркетну дошку – до 4 разів. Зважаючи на те, що середній час між шліфуванням становить 10 – 20 років, легко зрозуміти, чому паркетна дошка довговічніша за ламінат.

Нарешті, коли настає час заміни старої підлоги, паркетна дошка може бути утилізована (або перероблена) без шкоди для навколишнього середовища. Те саме не можна сказати для ламінату.

Екологічність

Підлога з твердих порід дерева є 100% органічною, оскільки дошки виготовляються з одинарних шматків дерева.

З іншого боку, ламінат є результатом з’єднання різних композиційних матеріалів та меламінової смоли при високих температурах і тиску – тому сама підлога далеко не органічна.

Більшість європейських виробників підлоги дотримуються суворих галузевих стандартів, виробляючи підлогу, що містить нульові шкідливі викиди, та використовують клеї, які не містять формальдегіду.

Сподіваємось, наша стаття відповіла на запитання: “що краще – ламінат чи паркетна дошка” і тепер вам буде простіше зробити вибір.