Інженерна дошка або техномасив відноситься до класу багатошарових матеріалів. Комбіноване покриття з дерева вважається більш стабільним, ніж звичайні цільні масиви. У Європі їх прийнято називати модульними. Один з найбільш цікавих «представників» цієї категорії – інженерна дошка.

Зміст:

   1. З чого складається інженерна дошка
   2. Переваги та недоліки інженерної дошки
   3. Варіанти монтажу

З чого складається інженерна дошка

Інженерна дошка складається з 2-х шарів:

Несуча основа

Представляє собою березову вологостійку фанеру сортів I або екстра. Товщина шару варіюється від 6 до 16 мм. По периметру вирізаються замкові з’єднання трьох типів: пазогребневі, паз-паз і замикаючого формату Click.

Декоративний шпон

Зріз цінних порід деревини 2,5-7 мм. Оскільки поверхня повинна бути стійка до стирання, ударів і механічних пошкоджень, використовуються такі тверді сорти як дуб, ясен, тик та інші. Чим товстіший шар, тим більшу кількість реставрацій витримає покриття. Наприклад, інженерна дошка для підлоги з корисним пластом в 5 мм допускає до 4 процедур шліфування і оновлення.

Зверху покриття обробляється захисним лаком або олійно-восковими сумішами. Для підкреслення фактури підлогового матеріалу в заводських умовах використовуються різні декоративні техніки: копчення, брашування і т.п.

Оскільки інженерна дошка виробляється і як самостійний продукт, і під замовлення, її габарити варіюються в значних межах:

 • По довжині – від 50 до 600 см,
 • По ширині – від 12 до 45 см,
 • За товщиною – від 12 до 20 мм.

Для порівняння – товщина паркетної дошки не перевищує 16 мм, довжина – 3 м. Тобто техномасив дійсно настільки стабільний і міцний, що його можна випускати в будь-яких розмірах без загрози деформаційних пошкоджень. Один цей факт змушує багатьох зробити вибір на користь інженерної підлоги.

Сьогодні модно підкреслювати натуральність оздоблювального матеріалу, його фактуру і колір. Для цього паркет піддають брашуванню, скобленню, тонуванню, випалу, вирізають навіть імітацію червоточини і сильних потертостей. Але виробники інженерної дошки пішли далі і пропонують нестандартні прямокутні планки, а криволінійні, як на фото нижче.

При складанні утворюється полотно з нерівними поздовжніми канавками, що характерно для дощатої підлоги, виготовленої повністю вручну.

Детальніше про інженерну дошку

Переваги та недоліки інженерної дошки

Інженерна дошка – прекрасний матеріал. І доказом цього служить цілий набір переваг серед аналогів:

 • Високий рівень геометричної стабільності покриття, що мінімізує ризик деформації планок;
 • Широкий вибір форматів, завдяки чому можна підібрати покриття для кімнат з перепадами основи;
 • Різноманітність дизайнів і декорів. В асортименті присутні як оброблені фабричним способом, так і чисті ламелі, поверхню яких покупець може покрити будь-яким засобом по дереву;
 • Можливість багаторазової реновації (шліфування) і реставрації (заміни пошкоджених ділянок);
 • Довговічність – середній термін служби якісних покриттів складає 20 років, максимальний – до 40 років;
 • Можливе виготовлення продукції на замовлення за обраними розмірами і відтінком;
 • Різноманіття способів монтажу: клейовий, комбінований, кріпильний, замковий, та ін. До того ж допускається палубна і фігурна укладка, наприклад, «ялинкою», «квадратами» і т.п.
 • Сполучуваність з системами підігріву підлоги: водяна, термомати.

Мінуси:

 • Висока вартість порівняно з іншими модульними покриттями;
 • Складний процес монтажу і демонтажу;

Ці дві позиції можуть відштовхнути потенційного покупця, але варто пам’ятати, що якісний обробний матеріал служить довго і повністю виправдовує вкладені в нього кошти.

Варіанти монтажу

Вище вже згадано, що незаперечною перевагою інженерної підлоги є різноманітність варіантів монтажу. До них відносяться такі як:

Клейовий

Застосовуються полімерні засоби одно- або двокомпонентні. В якості основи підійде будь-який міцний, твердий і рівний матеріал: стяжка, фанера, ДСП, ОСП. Виняток становлять наливні гіпсові підлоги і пробкова підкладка (через її м’якість). Перед роботою необхідно не тільки максимально підготувати основу, але й зробити попередній розрахунок і намалювати план-схему розкладки.

Комбінований: клей і кріплення

Тут є вибір:

 • Клей і кріпильні елементи (шпильки, саморізи, цвяхи). Адгезивна суміш наноситься на основу, а метизи вганяють в пази кожної планки під гострим кутом. Прекрасне поєднання для довговічної підлоги;
 • Клейовий компаунд. Наноситься на основу і шпонкову вставку, запобігає зміщенню мостин і забезпечує щільне з’єднання. Цей метод визнаний найбільш практичним і дуже трудомістким, але отриманий результат вартий зусиль.

Плаваючий

Інженерний масив із замковими з’єднаннями виготовляють не часто, це в основному замовна позиція. Якщо покупці хочуть швидко і з мінімумом витрат отримати якісне, надійне покриття, то заводи можуть виготовити партію. Монтаж здійснюється стандартним палубним способом з використанням підкладки. Розміри дощок при цьому повинні бути не більше 2,2 метра, щоб полегшити укладальникам роботу і забезпечити щільну кругову обв’язку замків. Обов’язкова умова – ідеально підготовлена основа і наявність компенсаційних швів по периметру.

Не забувайте, що поверхня покриття – цілісний шпон масиву, тому кожна планка буде злегка відрізнятися від сусідньої малюнком, фактурою або відтінком. Зате зібрана підлога за рахунок цього виглядає натурально, красиво і абсолютно неповторно.

розрахувати вартість